Németh László gimnázium

Budapest, Nővér utca 15.

 

Volt egyszer egy Kilián György gimnázium.

 

 

Bővebben:

A gimnázium jogelődjének alapítási éve 1948., de működését a Bauhausiskolához tartozó, a funkcionalista építészet mellett elkötelezett sokoldalú mester, Kozma Lajos tervezte jelenlegi épületben csak 1949. október 22-én kezdte meg. Az

épület a korabeli skandináv, úgynevezett középfolyosós iskolatervezést követi (bár az eredeti terveknél szerényebb megvalósításban: a tornatermi épületrésznek a tervrajzokon megvolt a meg nem épített szimmetrikus párja; ennek helyét az 1987-ben emelt és

kevésbé végiggondolt tervezésű ’B’ épület foglalja el.) Nagyobb felújítás, továbbá a belső terek és funkciók újraértelmezése az új évezred első éveiben szakaszosan, 2006-ban megvalósult lezárással történt.

Az intézmény 1963-ig általános, majd néhány évig tizenkét évfolyamos

iskolaként, később, 1971-től négy évfolyamos gimnáziumként működött Lipscher Ervinné dr. vezetésével. A gimnázium Kilián György nevét viselte. Az iskolában számos, országos figyelmet ébresztő pedagógiai kísérlet folyt: osztályozás nélküli értékelés, komplex esztétikai nevelés, nyelvi, illetve természettudományi tagozatos rendszer, integrált természettudományi képzés, élsportolók középfokú oktatása.

A nevelőtestület Rónai Béla kezdeményezésére -az egész magyar pedagógiai gondolkodást megélénkítve - 1989-ben a korszerű körülményekhez igazítva feltámasztotta a nyolc évfolyamos gimnáziumi képzés évszázados hazai hagyományait, s az intézmény egyidejűleg felvette Németh Lászlónak, kiemelkedő nevelőnknek, európai látókörű gondolkodónknak és nemzeti klasszikusunknak nevét.

Az igazgató ekkor dr. Hoffmann Rózsa volt, aki 1987-től egy szűkebb tanári

közösséggel (dr. Bárczi Ildikó, Drucker Péter, Kiss Margit, Kiss Sándorné, Kovács Károly, Lami Pál, Németh Ferenc, Rónai Béla, Szeghő István) elkészítette a nevelési koncepciót, majd a tantárgyi programokat, s a kísérleti munkacsoport tagjai - már újabb kollégákat is bevonva - számos tankönyvet és oktatási segédanyagot írtak, szerkesztettek. A gimnáziumot országszerte sok iskola követte, néhány kiadvány (anyanyelv és művelődés, latin, fizika és anyagszerkezet, biológia, ének, rajznéprajz-művészettörténet) bekerült a magyar pedagógiai köztudatba és az iskolai használatba.

A gimnázium két egyetemmel együttműködve több tárgyban (magyar, történelem, latin, angol, német, biológia) vesz részt a tanárjelöltek gyakorlati képzésében. Az elmúlt két évtizedben a nevelőtestület tagjai igen magas országos szakmai elismerésekben részesültek: ketten Apáczai Csere János-, hatan Németh László-díjban, ketten Arany Katedra Emlékplakett kitüntetésben; a nevelőtestület 2004-ben Budapestért Díjat kapott.

Az intézmény fenntartója 2009. augusztus 1-jei hatállyal a követő iskolák

egyikét, a Kassák Lajos Gimnáziumot mint tagiskolát a Németh László Gimnázium irányítása alá rendelte.

Gimnáziumunk a magyar pedagógia egyik ismert és elismert műhelye. Az elhivatott tanárok és a tehetséges tanulók, továbbá a szülők erőfeszítéseiről visszaigazolást adnak az országosan is kiemelkedő felvételi és kompetenciamérési eredmények, a változatlanul magas iskolai tanulmányi és érettségi átlageredmények, a kerületi, budapesti és országos versenyek sikerei, valamint a nagy számban letett nyelvvizsgák. Az iskola iránti szakmai és társadalmi érdeklődés nem lankad. A nevelőtestület elkötelezett az elért eredmények és színvonal megőrzése iránt.

Németh Hírközlési Nyolcosztályos Gimnázium Könyvtára
1131 Budapest, Nővér utca 15-17.

Nyitva tartás.
Hétfő-péntek: 7:45-16 óráig.